Subscribe via RSS Feed Flickr ile Paylaştığımız Fotoğraflar

P.A.B – Ankara

PERŞEMBE AKŞAMI BİSİKLETÇİLERİ (ANKARA)

Biz Ankara’da her Perşembe akşamı saat 20:00’da şehrin tam göbeği Kızılay’daki Güvenpark’ta buluşup bisikletlerimizle bütün Ankaralıların araçlarıyla işlerine, alışverişe, randevularına giderken kullandığı kalabalık yollardan geçerek yaşadığımız şehri turluyoruz.

 Bizi görenlerin sıklıkla sorduğu gibi yarışmıyoruz, antrenman da yapmıyoruz; biz sadece bir çoğumuzun büyük şehirlerde maalesef tek başına yapmaya cesaret edemediği bir şeyi topluluk olmaktan güç alarak gerçekleştiriyoruz.

Bir ülkenin başkentinde bisikletin bir ulaşım aracı olarak görülmemesi, bisiklet yollarının olmaması ve hatta bisiklet kullananların sokaklarda tuhaf karşılanması ne kadar umut kırıcıysa da zaman zaman yüze yaklaşan sayıda bisikletlinin, bir seneye yakın süredir her Perşembe akşamı buluşarak Ankara’nın caddelerinde sokaklarında gönül rahatlığı ile gezebiliyor olması da bir o kadar mutluluk verici. Bizimkisi bildiğiniz gezmelerden değil. Biz aynı anda, ayrı şehirlerde olsak bile, bir çok bisiklet sever dostumuzla, aynı amaç doğrultusunda bisikletin bir ulaşım aracı olduğunu, trafikte bisikletlerimize ve bize saygı duyulması gerektiğini anlatmaya çalışıyoruz. İzmir Perşembe Akşamı Bisikletçilerinin yaklaşık üç yıldır verdiği bu amaç doğrultusundaki emeğe Ankara Perşembe Akşamı Bisikletçileri olarak da yaklaşık bir yıldır bizler destek veriyoruz.

 Sokaklardayken aldığımız güzel tepkiler, övgüler; bize katılan kişi sayısının giderek artması ve hatta çok farklı kesimlerden kabul ve ilgi görmek zaman içerisinde artan bir coşkuya ve umuda dönüşüyor.

Bisikletli yaşamın toplumları sağlıklı, sistemli, doğasına dost,  modern, aktif, üretken, uygar toplumlar  haline getirdiğini biliyor ve bu bilinçle “ Bisikletli Yaşamın ” gerçekleşmesi için birlikteliğimizin verdiği güçle her Perşembe akşamı pedallarımızı bu coşkuyla, bu heyecanla çeviriyoruz.

Hepimizin hayali bisikletli yaşamı benimsemiş ve nefes alabilen bir Ankara’da bir Türkiye’de, bir Dünya’da yaşayabilmek…

Ayşe YILDIZ – G. Funda ULUTÜRK