Subscribe via RSS Feed Flickr ile Paylaştığımız Fotoğraflar

P.A.B – Bursa

PERŞEMBE AKŞAMI BİSİKLETÇİLERİ (BURSA)

Uzun zamandır bisiklete biniyoruz.Kimi zaman tek başımıza kimi zaman arkadaşlarla.Ulaşım aracı olarak bisikleti kullandığımız için arabaya vereceğimiz yol parası cebimizde kaldığından yolumuzun sonunda çay içerek mükafatlandırıyorduk kendimizi.Tabi yol ne kadar uzun olursa o kadar güzel bir hediye veriyorduk kendimize…

  


Geceleri bisiklete bindiğimiz gibi hafta sonları da turlar düzenliyorduk.Güzel yerler görmek,doğayla iç içe olmak için bisikletten daha iyi bir ulaşım aracı olmazdı bizim için.Kimi zaman bir şelale,kimi zaman tarihi mekan…Önemli olan gittiğimiz yere bisikletle gitmekti.Yoksa günümüzün modern bir ulaşım aracı olan fakat bir o kadarda modern olarak havamızı kirleten arabaya binip gitmek daha kolay tabi öyle yerlere.Hem sporumuzu yapıyorduk hem de eğleniyorduk sevdiğimiz bir şeyi yaptığımız için.Daha o günkü turumuz bitmeden bir sonraki hafta neler yapabiliriz diye düşünüyorduk.
Yaz kış pek fark etmiyordu.Bizi bisikletimizle gezmekten yağmur ve Bursa’nın meşhur lodosu alıkoyuyordu.Sanki bize bu akşamda evinizde otur der gibi yağdığı zamanlar oluyordu.Bizde doğaya karşı koyamazdık.Tabi sevdamızdan vazgeçmiyorduk.

 
Çalıştığımız zamanlar erken kalkmak işkence gibi geliyordu.Ama pazar günü hiç kalkmadığım kadar erken kalkıyordum.Bunun sebebi bisiklet miydi yoksa yeni yerler görmek için sabırsızlanmak mıydı ya da doğayla biraz daha fazla iç içe olmak mıydı bilmiyorum. Muhtemelen hepsiydi… Bisiklete bindiğimiz süre içersinde ”bırakın bisikleti artık kocaman adam oldunuz” diyen mi ararsınız yoksa “niye bu kadar para veriyorsunuz gidin bir motor alında yormayın kendinizi “ diyen mi? Ya da “bu kadar yol bu bisikletle gidilir mi?” diyen…Binseniz sizde nasıl güzel bir şey olduğunu anlarsınız diyerek yada gerçekten ilgi duyup bu sevgiyi hissedenlere de heyecanla tüm bildiklerimizi anlatıyorduk.


Her zaman aklımda kalabalık gruplarla gezmek vardı. Bir akşam internette gezinirken perşembe akşamı bisikletçileri diye bir grubun olduğunu öğrendim.Bende neden Bursa’da da olmasın böyle bir grup dedim ve Ahmet Besil arkadaşımla birlikte Bursa’daki grubu kurmaya karar verdik. Bisikletle en çok dikkati nerde çekebiliriz dedik ve güzergahı belirledik.Amaç bisikleti sevdirmek ve bisikleti ulaşım aracı olarak herkesin kullanmasını sağlamaktı.En azından yakın yerlere bisikletle gitmeyi anlatabilmekti.Amacımıza ulaşmak için ilk turumuzu düzenledik. Şimdilik sayımız fazla değil, ama ilerde kalabalık bir aile olacağımızı biliyor ve bisikletlerinizle hepinizi bekliyoruz.

Artık elimizden geleni yaparak bisikleti bütün herkese sevdirmeye çalışacağız ”perşembe akşamı bisikletçileri ” olarak. Günümüzde futbol veya benzeri sporlara oldukça büyük bütçe ayrılabiliyorken neden bisiklete azda olsa yatırım yapılamıyor. Bu soruların sorulmasını ve cevaplarını istiyoruz.  Bisiklete binerek çağın en büyük derdi küresel ısınmaya dur diyebilir, sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürebilir, trafik sorununa ve gürültü kirliliğine çözüm olabilirisiniz. Her Perşembe bu uğurda beraberce pedal çevirmeye var mısınız?

Sevgilerimizle..


Murat SÜMER – Ahmet BESİL