Subscribe via RSS Feed Flickr ile Paylaştığımız Fotoğraflar

P.A.B – İzmir

“PERŞEMBE AKŞAMI BİSİKLETÇİLERİ” NİN DOĞUŞU

Hafta sonları bisiklete binerek etrafımızdaki güzelliklerin keyfini yaşadığımız günlerde bisiklet dostu arkadaşlarım İzmir sokaklarında gecenin karanlığında bisikletleriyle turladıklarını ballandırarak anlatmalarını çok kıskanmıştım.


Hafta sonu turlarımız devam etmekteydi. İklim olarak bisikletin kullanılabileceği en güzel iklime sahiptik. Bütün yıl boyunca sadece bir ayın çok soğuk olması bile bisiklete binmemizi nadiren engelleyebiliyordu.Eylül ayındaki bir Perşembe akşamı bisiklete binmeyi denemeye karar verdim. Fikrimi bir iki arkadaşıma söyleyerek onlardan bana eşlik etmelerini istemiştim. Amacım bisikletin şehir içinde her koşulda her zaman kullanabilirliğini kanıtlamaktı.


Pedallarımız dönmeye başladığında üç kişiydik. Fena olmamıştı, durup çaylarımızı yudumlarken, akşamları bisiklete binmeyi nasıl anlatırız diye düşünüyorduk. Bu turumuzu kulaktan kulağa arkadaşlarımıza duyurmaya çalışıyorduk. Üç kişiyle başladığım Perşembe akşamı bisiklet turuma katılım sayısı birden 10 kişiye çıkmıştı. Kalabalık oldukça sohbet daha da koyulaşıyordu. Bazı akşamlar çayın yerini dondurma alıyordu. Havaların soğumasına rağmen Perşembe akşamları dondurma yemek bir başkaydı.


Günlerden bir gün “İzmir’de Perşembe Akşamı Bisiklet Turları 18.10.2007 Tarihinde Her Perşembe Göztepe İskelede Saat 20:00 de Buluşuyoruz” diyerek ilk duyurumuzun ilanını yaptım. Oldukça kalabalık bir gurupla bana göre ilk resmi turumu yapmaya başlamıştım. Katılımın gittikçe çoğalmaya başladığı günlerden bir gün arkadaşlarım, artık çok kalabalık olmaya başladık herkes kendi içtiğinin parasını versin diyerek o güne kadar yaptığım ödemeleri yapmamam gerektiğini söyledikleri günü unutamıyorum.

Perşembe Akşamı Bisikletçileri Buluşma Yeri – Göztepe İskele (İzmir)


Çünkü Perşembe Akşamı Bisiklet Turlarım 20, 30 kişileri aşmaya başlamıştı, en son saydığımda 80 kişiyi bulmuştuk. Gecenin karanlığında adeta ateş böcekleri gibi ışıldıyor, görenlerin şaşkın bakışları arasında akıp gidiyorduk. Bu sahnenin içinde kulağımıza çarpan “hello”, “yarış var”, “gazla ağabey”, “ana bunlar ne”, “ne işiniz var”, “uzaylı bunlar”, “deli bunlar” diyenlerin yanında alkışlayanlarda vardı. Yaz demedik, kış demedik, her koşulda her Perşembe akşamı pedallarımızı çevirdik. Öyle bir güne geldik ki bizi akşamları görenlerin, “bu gün perşembe bak Perşembe Akşamı Bisikletçileri yine geçiyorlar” dediklerini duyar olduk.Sadece İzmirli bisiklet dostlarımızla bu heyecanı yaşamak bizlere yetmemeye başlayınca aynı anda aynı coşkuyla bisiklete binmenin bisikleti insanlara anlatmakta daha etkili olacağını düşünerek “Tüm Türkiye Perşembe Akşamları Bisiklete Binsin” ortak sloganımızla 2009 yılının Nisan ayında Ankara’daki bisikletli dostlarımız da bizlere eşlik etmeye başladı. Her Perşembe 20:00’da Kızılay / Güvenpark’ ta onlarca bisiklet sever dondurucu soğuğa rağmen kışın bile ara vermeden pedal çevirerek bizlere destek vermeye devam ediyor. Bu güzel paylaşıma 2009 Kasım ayından beri de Alanya ortak oluyor. Her Perşembe birbirimizi selamlayarak turlarımıza başlıyoruz. Türkiye’nin başka şehirlerindeki bisiklet sevdalısı dostlarımızı da aynı gün aynı saatte ayrı şehirlerde olsak bile bu coşkuya ortak olmaya çağırıyoruz.Bisikletin kent içi yaygın kullanımın artırılması, bunun için kent içi alt yapının oluşturulması, bisiklet ve çevre ilişkisi kurularak, bisiklet ve bisiklet sporunun yaygınlaştırılması desteklenmesi, trafikte saygı ve sevgi adına her geçen gün daha da büyüyen bisiklet sevdamızı tüm vatandaşlarımızla buluşturarak 21.YY’ da insanlığın karşısındaki en büyük tehlikelerden biri olan küresel ısınmaya, trafik sorununa, kişisel sağlık sorunlarına ve sayabileceğimiz daha bir çok soruna en iyi çözüm olan bisikleti sosyal yaşamın en önemli ve öncelikli değerlerinden birisi haline getirmek için Perşembe turlarımız kesintisiz devam edecektir.

Sevgilerimle
Muhlis Dilmaç